کلمات کاربردی و کلیدی جستجوی ICS/SCADA/PLC در Shodan و Google

کلمات کاربردی و کلیدی جستجوی ICS/SCADA/PLC در Shodan و Google

Shodan یکی از وب‌سایت های خوب و کارا در دنیای امنیت و وب است که  به آن "Dark Google" و گاها "terrifying" به معنای وحشتناک نیز می‌گویند؛ این وب سایت در حقیقت یک موتور جستجو برای تمامی اشیایی است که از بستر TCP/IP استفاده می‌کنند و البته آرس IP معتبر درون اینترنت دارند. یکی از مزیت‌‍های این موتور جستجو امکان تفکیک اشیای درون اینترنت بنا بر نوع و کاربرد آن‌ها است. به عنوان مثال می‌توان در این وب‌سایت تمامی دوربین‌های مداربسته و یا مسیریاب‌ها و یا سوئیچ‌ها را جستجو کرد. یکی از مزیت‌های این ابزار امکان جستجو سیستم‌های کنترل صنعتی مستقر در بستر اینترنت می‌باشد. البته تمام امکاناتی که این ابزار در اختیار مخاطبانش قرار می‌دهد، می‌توان از طریق کلمات کلیدی و ترکیبی در موتور جستجو گوگل نیز استخراج کرد که این مهم نیازمند دانش کافی در زمینه Google Dork و Google Hacker می‌باشد. حال اگر بخواهیم از امکانات این موتور جستجو سخن به میان آوریم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که برخی‌از آن‌ها در جستجو‌های مربوط به سیستم‌های کنترل صنعتی و اسکادا نیز کاربرد دارد. 

کلمات کلیدی در موتور جستجو Shodan

همانطور که اشاره شد، یکی از امکاناتی که این ابزار در اختیار مخاطبانش می‌گذارد، قابلیت محدود‌سازی دایره جستجو با استفادهاز کلمات کلیدی می‌باشد که بنده قصد دارم چند مورد از آنها را به عنوان مثال برای شما تشریح کنم. دستوری که با استفاده از آن می‌ـوان شهر و یا کشوری را مورد جستجو قرار داد کلمه country و city است. همچنین دستوری که می‌توان توسط آن به درگاه مشخصی اشاره نمود کلمه کلیدی port می‌باشد که در کنار کلمه کلیدی os که می‌توان توسط آن نوع سیستم عامل را نیز مشخص کرد بسیار کارا می‌باشد.

البته کلمات کلیدی در این ابزار همانطور که در موتور جستجو گوگل نیز وجو دارد بسیار زیاد است و می‌توان توسط ترکیب آنها بسیاری از اشیائ را جستجو نمود و پیدا کرد. یکی دیگر از امکانات این ابزار قابلیت استفاده از آن در ساختار Metasploit  می‌باشد که در این روش با استفاده از رابط بدون گرافیک می‌توان آرا فراخوان کرد و از موتور جستجو آن بهره برد.

در صورتی که نیاز به استفاده از این کلمات کلیدی در حوزه امنیت سیستمهای کنترل صنعتی هستید می‌توانید تصاویر بالارا مطالعه کنید و یا سند کلمات کلیدی برای جستجو بهتر تجهیزات و سیستم‌های کنترل صنعتی برند‌های معروف را از اینجا دانلود کنید. 

 

مولف: اسماعیل باقری اصل

کد: 50014856

زمان انتشار: چهارشنبه 15 فروردین 1397 07:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 273

ورود به سامانه


نام کاربری
گذر واژه
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید