آسیب پذیری نرم افزار Top Server

آسیب پذیری نرم افزار Top Server

بررسی اجمالی آسیب‌پذیری

محققانی با نام های Adam Crain از شرکت Automatak و Chris Sistrunk از شرکت Mandiant آسیب‌پذیری resource exhaustion را در برنامه کاربردی Top Server از شرکت Software Toolbox شناسایی کرده است. در همین راستا شرکت Software Toolbox نسخه جدیدی از این محصول را به منظور کاهش آسیب‌پذیری گزارش شده، ارائه کرده است. این آسیب‌پذیری قابلیت بهره‌برداری از راه دور را دارد. مهاجمی که بتواند از این آسیب‌پذیری بهره‌برداری موفق داشته باشد، قادر خواهد بود که نرم افزار اپلیکیشن OPC Server را در سیستم قربانی crash کند. تاثیراتی که این آسیب‌پذیری برای سازمان ها ایجاد می کند، برای هر سازمان کاملا منحصر به فرد بوده و به صورت case study باید مورد مطالعه قرار گیرد. بررسی تاثیرات به معماری شبکه، محیط عملیاتی و محصولات بستگی دارد.

 

سابقه محصول آسیب پذیر

Software Toolbox یک شرکت آمریکایی می باشد دفتر اولیه آن در ماتیوز بوده است. اپلیکیشن TOP Server در نرم افزار های ارتباطی تجهیزات صنعتی برای ارتباط بین کاربران تجهیزات OPC و embedded، سیستم های یکپارچه و پردازش های اتوماسیون شده OEM استفاده می شود. محصول آسیب پذیر Top Server می باشد. این محصول، یک نرم افزار بر اساس Microsoft Windows بوده و که اتصال به DNP3 چندگانه از جمله HMI، RTU، PLC، سنسور ها و اندازه گیرنده ها را برقرار می کند. بر اساس گزارش شرکت Software Toolbox محصول آسیب پذیر (Top Server) به صورت جهانی در بخش هایی چون شیمیایی، تاسیسات تجاری، زیر ساخت های حساس، انرژی، غذا و کشاورزی، فناوری اطلاعات و سیتسم های آب و فاضلاب مورد استفاده واقع شده است.

 

محصولات آسیب پذیر

تمامی نسخه های نرم افزار Top Server از شرکت Software Toolbox تا قبل از نسخه 5.16

 

بهره‌برداری از آسیب‌پذیری

تشریح آسیب‌پذیری به شرح زیر می باشد.

UNCONTROLLED RESOURCE CONSUMPTION (RESOURCE EXHAUSTION)

یک تفسیر مبهم از پروتکل DNP3 به مهاجم اجازه می دهد که پاسخ خاصی به تعداد زیادی از ورودی ها به master‎ در برخی اجرائیات بدهد. این موضوع نمی تواند به عنوان یک مشکل جهانی برای کاربران، فروشندگان و دست اندر کاران پروتکل DNP3 باشد، اما می تواند مشکل ساز باشد. شناسه CVE-2014-5425 به این آسیب‌پذیری اختصاص یافته است. این آسیب‌پذیری قابلیت بهره‌برداری از راه دور ار داشته و یک مهاجم با سطح توانایی پایین می تواند بهره‌برداری موفق از این آسیب‌پذیری داشته باشد.

 

توصیه نامه

به منظور کاهش آسیب‌پذیری گزارش شده، بهتر است حداقل مقدار تجهیزاتی که از راه دور در حال کار هستند را صفر در نظر نگیریم . حداقل میزان آن را عددی بالاتر از صفر تنظیم کنیم. این به این دلیلی است که زمانی که پیامی با طول داده صفر به master‎ ارسال می شود، دستگاه پردازش خود را متوقف می کند. در همین راستا، بولتنی در مورد پروتکل DNP3 در آدرس زیر ارائه شده است.

 • https://www.dnp.org/DNP3Downloads/AN2013- 004b%20Validation%20of%20Incoming%20DNP3%20Data.pdf)

همچنین شرکت Software Toolbox نیز نسخه بروز رسانی شده ای از محصول آسیب پذیر را در آدرس زیر ارائه کرده و به کاربران محصول آسیب پذیر تاکید کرده است که این نسخه بروز شده را دانلود و نصب کنند.

 • http://www.toolboxopc.com/html/support.asp

در ادامه به منظور بهبود امنیت سایبری در سیستم‌های کنترل صنعتی، پیشنهاد می‌شود که اقدامات زیر انجام شود:

 • بازرسی امنیت فیزیکی، پیرامونی و محیطی
 • ارزیابی سیاست‌های امنیتی اعمال شده که باعث می‌شود آسیب‌پذیری‌های بالقوه کاهش پیدا کند
 • تست‌نفوذ زیرساخت کنترل صنعتی
 • وصله کردن آسیب‌پذیری‌ها با توجه به گزارش‌های تولید شده در سه بخش قبل 
 • امن‌سازی زیرساخت کنترل صنعتی با رویکرد دفاع در عمق
 • استفاده از سنسور تشخیص نفوذ در بستر شبکه کنترل صنعتی
 • استفاده از تجهیزات پیشگیرانه مانند Firewall و Data Diode
 • پیاده‌سازی مرکز عملیات امنیت صنعتی/سایبری
 • زمانی که اپراتورها نیاز به دسترسی از راه دور دارند، از VPN استفاده کنند (لازم به ذکر است که VPNها ممکن است آسیب پذیر باشند و باید به صورت پیوسته بروز شوند)

 

مولف: ICSdefender

کد: 50014686

زمان انتشار: چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 07:30 ب.ظ

منبع: ICS-CERT

تعداد نمایش: 156

ورود به سامانه


نام کاربری
گذر واژه
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید