محتوای بومی

بررسی مدل Kill Chain در سیستم‌های کنترل صنعتی

بررسی مدل Kill Chain در سیستم‌های کنترل صنعتی

همانگونه که در شکل (1) نیز مشاهده می‌شود، مدل پیشنهادی پژوهشگران Lockheed Martin، با عنوان Cyber Kill Chain از فازهای زیر تشکیل شده است. بخش اول تقریباً شبیه به مدل اصلی است و مطابق با آنچه که قبلاً به عنوان عملیات جاسوسی یا اطلاعاتی طبقه بندی شده است، می‌باشد. فاز 1 منعكس كننده روش كاربردي و حمله هدفمند حمله است.

بررسی تأثیر حمله سایبری در زیرساخت‌های برق و انرژی ونزوئلا

بررسی تأثیر حمله سایبری در زیرساخت‌های برق و انرژی ونزوئلا

همانطور که مستحضرید در روز دهم مارس، کارشناسان و مسئولان زیرساخت‌های برق کشور ونزوئلا پی به مشکلات انرژی در بخش‌های ارتباطات، سیستم بهداشت و حمل نقل بردند. از طرفی نیکولاس مادورو، ایالت متحده را متهم به خرابکاری در سد هیدروالکتریکی گوریل می‌کند و از طرفی دیگر خوان گاییدو رهبر مخالفان ونزوئلا، در یک کنفرانس خبری این اتفاق را نتیجه سرمایه‌گذاری کم در حوزه امنیت عنوان می‌کند. و  همچنین وزیر اطلاعات، جورج رودریگز، منشأ پیدایش این حادثه را یک حمله سایبری در سیستم عامل سد توصیف کرده است.

معرفی استاندارد ISA62443

معرفی استاندارد ISA62443

مجموعه ای از استانداردهای سری 62443 توسط کمیته ISA99 و کمیته فنی IEC 65 Working Group 10 (TC65WG10) به منظور تدوین استحکام و قابلیت انعطاف‌پذیری در سیستم‌های کنترل اتوماسیون صنعتی (IACS)، توسعه یافته است. نسخه های ISA استانداردها و گزارش های این سری از نام "ISA-63443-