بررسی تأثیر حمله سایبری در زیرساخت‌های برق و انرژی ونزوئلا

بررسی تأثیر حمله سایبری در زیرساخت‌های برق و انرژی ونزوئلا

همانطور که مستحضرید در روز دهم مارس، کارشناسان و مسئولان زیرساخت‌های برق کشور ونزوئلا پی به مشکلات انرژی در بخش‌های ارتباطات، سیستم بهداشت و حمل نقل بردند. از طرفی نیکولاس مادورو، ایالت متحده را متهم به خرابکاری در سد هیدروالکتریکی گوریل می‌کند و از طرفی دیگر خوان گاییدو رهبر مخالفان ونزوئلا، در یک کنفرانس خبری این اتفاق را نتیجه سرمایه‌گذاری کم در حوزه امنیت عنوان می‌کند. و  همچنین وزیر اطلاعات، جورج رودریگز، منشأ پیدایش این حادثه را یک حمله سایبری در سیستم عامل سد توصیف کرده است.

البته این همه ماجرا نبود، چرا که مردم با آغاز خاموشیهای متوالی که در روز پنجشنبه بعد از ظهر آغاز شد از جهت کمبود مواد غذایی و پزشکی بسیار ناامید شدند و به فروشگاه‌ها برای تهیه مایحتاج خود هجوم بردند. در واقع می‌توان این‌گونه بیان کرد که تاثیر اجتماعی این حمله سایبری به مراتب از تاثیر اقتصادی آن بیشتر خواهد بود. آیا تابه حال به این فکر کرده‌اید که بدون برق چه کاری می توانید انجام دهید؟

به گفته شاهدان رویترز، برخی نانوایی ها، سوپر مارکت ها و رستوران ها باز هستند و انرژی خود را از ژنراتورهای پشتیبان تهیه می‌کنند. از طرفی بسیاری از مشتریان خواستار پرداخت صورتحساب به دلار آمریکا بودند، چرا که سیستم پرداخت کارت های اعتباری به راحتی کار نمی کرد. خرید بسیاری از آنها را در حال حاضر، باتری و نوشیدنی تشکیل می‌دهد.
مورد دیگری که در این حادثه آسیب زیادی به مردم وارد نمود، خارج شدن شبکه آبرسانی از مدار در کاراکاس بود. به همین علت  مردم سعی نمودند آب مورد نیاز خود را از لوله های آزاد در شهر تهیه و در منزل ذخیره کنند.در بیمارستان ها، کمبود قدرت و عملکرد ضعیف ژنراتورهای پشتیبان منجر به مرگ 17 بیمار در سراسر کشور شد. این قطعی برق طولانی ترین قطعی در چند دهه است. در سال 2013، کاراکاس و 17 شهر در معرض  شش ساعت خاموشی قرار گرفتند.

در پنجمین روز از حادثه مذکور وینستون کابا، رئیس اتحادیه مهندسان برق ونزوئلا گفت که مدیران در ایستگاه آبی برق در سد گوری، که سنگ بنای بحران شبکه برق ونزوئلا بود، علت حادثه را گرمای بیش از حد سیستمها می‌دانند. در واقع وی ادعاهای دولت را مبنی بر اینکه سد هدف خرابکاری واقع شده است را رد نمود و مشکل را در عدم رسیدگی در  تعمیر و نگهداری و همچنین نبود سرمایه‌گذاری مناسب در بخش شبکه سیستم‌های مذکور عنوان کرد. 

کد: 50018465

زمان انتشار: دوشنبه 20 اسفند 1397 08:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 864

ورود به سامانه


نام کاربری
گذر واژه
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید