دوره های آموزشی

یکی از مشکلات و چالش‌های زیرساخت‌های صنعتی در کشور ما، کمبود نیروی متخصص در حوزه امنیت سیستم‌های کنترل صنعتی است که دلیل آن خرید تکنولوژی و عدم توجه به دانش مورد نیاز برای پیشبرد اهداف بلندمدت است. در واقع زیرساخت‌های صنعتی برای کنترل فرآیند‌های خود و استفاده از تجهیزات کنترل صنعتی، معمولا با شرکت‌های غیر بومی قرارداد‌هایی را منعقد می‌کنند و سیستم‌ها با فرآیند‌های طراحی شده در رابط انسان و ماشین بصورت کامل از طرف شرکت‌های خارجی به صاحبان صنایع تحویل داده می‌شود. همچنین این مسئله برای ما مسلم است که اگر آموزشی از طرف شرکت پیمانکار خارجی صورت پذیرد تنها مربوط به کاربری و گاها راهبری این سیستم‌ها می‌باشد. ولی از آنجا که امکان واگذاری امنیت این زیرساخت‌ها به پیمانکاران خارجی ممکن نیست، مخاطرات در سیستم‌های مذکور بسیار بالا می‌رود.

و اما زیرساخت‌های صنعتی نیز به دلیل جدا بودن حوزه شبکه و امنیت از بخش کنترل و پیاده‌سازی فرآیند‌های صنعتی(از هر نوع)  در مفاهیم HR معمولا موضوع امنیت سایبر سیستم‌های کنترل صنعتی بدون متولی باقی خواهد ماند. از طرفی نهادها و سازمان‌های حاکمیتی مانند سازمان پدافند غیر عامل و مرکز افتا دستورالعمل‌هایی را برای زیرساخت‌ها حساس و حیاتی که عمداتا صنعتی هستند ارسال می‌کنند که عملا به ندرت اجرا می‌شوند که دلیل آن عدم اهتمام به اهمیت مسائل مربوط به امنیت فضای سایبر در این زیرساخت‌ها و همچنین نبود دانش کافی در زمینه امنیت سیستم‌های کنترل صنعتی است. حال زیرساخت‌های صنعتی با مجموعه‌ای از باید‌ها و نبایدها، اخطارها، آسیب‌پذیری‌ها، دستورالعمل‌ها، محدودیت‌ها در حوزه امنیت سیستم‌های کنترل صنعتی روبرو می‌شوند که به علت ناتوانی عمدتا این مقوله را رها می‌کنند. غافل از اینکه این امر زیرساخت‌ها را با مخاطرات جدی و تهدیدات بالقوه مواجه می‌سازد که عواقب جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

البته شاید هر کدام از چالش‌های ذکر شده به تنهایی عامل محرکی برای به خطر انداختن امنیت سایبری/صنعتی در سیستم‌های کنترل صنعتی و اسکادا نباشد، ولی با در کنار هم قرار گرفتن آن‌ها نه تنها که این عامل محرک به وجود می‌آید، بلکه شتاب بالایی نیز در جهت ناپایدار کردن سیستم ایجاد می‌کند. پس بطور خلاصه مسائل و چالش‌های زیر باعث عدم رشد و تقویت حوزه امنیت سیستم‌های کنترل صنعتی و اسکادا در کشور شده است:

  • خرید تکنولوژی از کشور‌های خارجی و عدم توجه به دانش مورد نیاز
  • انتقال دانش از طرف شرکت‌های خارجی تنها در بحث کاربری و راهبردی این سیستم‌ها
  •  عدم امکان فعالیت شرکت‌های خارجی در موضوع امنیت زیرساخت‌های حساس و حیاتی
  • عدم وجود دانش‌های تلفیقی در کشور
  • جدا شدن متعارف بخش امنیت و شبکه از کنترل، نظارت و فرآیند‌های صنعتی
  •  ارسال سیل عظیمی از دستورالعمل‌ها برای زیرساخت‌های صنعتی از طرف نهاد‌های حاکمیتی و عدم امکان پوشش آن‌ها در اکثر مواقع
  • سرمایه‌گذاری پایین شرکت‌های خصوصی و دولتی در حوزه امنیت زیرساخت‌های صنعتی
  • عدم اهتمام به مخاطرات زیرساخت‌های صنعتی در صاحبان صنایع و متولیان امر

 

مسلما یکی از اهداف مجموعه ICSdefender همانگونه که همگان بر آن واقفند، ارتقا سطح دانش علاقمندان و متخصصین کشور در حوزه امنیت سیستم‌های کنترل صنعتی و سیستم‌های اسکادا می‌باشد. در همین راستا مجموعه ICSdefender در نظر دارد، دوره‌های آموزشی را متناسب با دانش دانشجویان، نوع زیرساخت و نقش افراد در حوزه امنیت اسکادا و سیستم‌های کنترل صنعتی ارائه دهد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر به شناسه اختصاصی هر دوره مراجعه کنید.

 

ورود به سامانه


نام کاربری
گذر واژه
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید